A józsefvárosi részvételi költségvetés alaposan kidolgozott, szakértőkkel egyeztetett koncepció alapján valósul meg. A koncepció az észak amerikai-, azon belül is a new yorki modellhez áll a legközelebb.
A józsefvárosi részvételi költségvetés koncepciójának kidolgozását a Közösségi Részvételi Iroda koordinálta a polgármester választási programja alapján. A kidolgozás folyamatában részt vettek többek között szakértők, képviselők és bizottsági tagok, majd a polgármesteri kabinet és a kerületi képviselő-csoportok véleményezték. Ez a csoport rendszeresen találkozott az előkészítés során – őket operatív csoportnak nevezték. Ezek a javaslatok bekerültek a végleges koncepcióba, melyet az önkormányzat a honlapján hozott nyilvánosságra, illetve továbbra is lehetősége van bárkinek javaslatokat megfogalmazni.
A programot először 2020-ban hirdették meg, viszont a koronavírus-járvány miatt bevezetett korlátozások olyan előre nem várt kiadásokat jelentettek az önkormányzat számára, hogy a részvételi költségvetésre elkülönített forrásokat át kellett csoportosítani, illetve a koncepció szerinti offline elemeket nem lehetett volna megvalósítani. 2021-ben hasonló helyzet állt fenn, azonban 2021 szeptemberében a képviselő-testület elfogadta a következő évre vonatkozó tervezetet és előzetes kötelezettséget vállalt a részvételi költségvetés keretének elkülönítésére.
2022-ben tudott először megvalósulni a józsefvárosi részvételi költségvetés. Az önkormányzat célja, hogy évről évre nagyobb mértékben vonja be a lakosságot az őket érintő döntésekbe.
Finanszírozó, szervező és támogató szervezetek:
A kerületi képviselő testület összesen 120 millió forintot különített el a 2022-es évi részvételi költségvetésre. Az előkészítés során meghatározott három körzetre egyenlő összeg jut.
A program lebonyolítását a Részvételi Iroda látja el.
A megvalósítás folyamatába önkéntesként bárki csatlakozhat. Az önkéntesek feladat az offline kommunikáció lebonyolítása: standolás, szórólapok terjesztése, plakátok kihelyezése, segítség a fórumok lebonyolításában.
Állampolgárok részvétele
Budapest VIII. kerülete, Józsefváros tizenegy városrészből áll, népessége körülbelül 71 ezer fő. Minden 16. életévét betöltött személy küldhet be javaslatot, amennyiben van valamilyen kötődése Józsefvároshoz, például a kerületben dolgozik vagy tanul – ezt a tényt a regisztrációkor lehet jelezni.
A szavazásban viszont csak helyi lakos vehet részt, amennyiben elmúlt 16 éves. Szavazni online egy IP címről egy alkalommal, irányítószám és utca megadását követő regisztráció után, vagy pedig offline az irányítószám és utca bemondásával. Egy lakosnak összesen négy szavazta van, melyből kettőt a megadott lakcím szerinti körzetében tud felhasználni, a másik két körzethez egy-egy szavazatot adhat be.
A folyamatban külön hangsúlyt fektetnek a hátrányos helyzetű csoportok aktivizálására, amely két irányból történik: (1) a körzet munkacsoport (küldöttgyűlés) szerepével kiiktatja az egyéni ötletek közötti versengést, (2) a digitális kirekesztettség elkerülése érdekében minden online bevonásnak van offline alternatívája is.
A körzet munkacsoport tagjainak kiválasztása során figyelembe veszik a szociális szempontokat, a negyedek közötti reprezentativitást, valamint hogy olyan személyek is jelen legyenek a körzet munkacsoportban, akik küldtek be ötletet és olyanok is, akik nem. Tagok lehetnek kerületi lakosok, képviselők (csak kiválasztással), illetve hivatalnokok (szavazati jog nélkül).
Józsefváros Részvételi Költségvetése Koncepció:
A modell a többéves tanulásra épül, folyamatként értelmezhető. Hét szakaszból áll az előkészítéstől a megvalósítást követő visszacsatolásig:
Az önkormányzat kiemelt figyelmet fordít az átláthatóságra – ezt jól illusztrálja nemcsak a kiválóan felépített és működő honlap, de az ezen publikált részletes statisztikai adatok és közérthető értelmezésük. Ezekből könnyen kiolvashatóak az eddigi törekvések eredményeinek sikerei. A 2022-es évben részletes kérdőívet töltöttek ki a résztvevők és számos más adatból készült el az ábrákkal gazdagon illusztrált 2022-es, majd a 2023-as évet értékelő példaértékű tanulmányok és egy önreflexiós kisfilm.
Beadott ötletek és szavazatok
A 2023-as évben 228-ötlet és összesen 6627 szavazat érkezett be, ez 2022-höz képest az ötletek esetében, 60%-os növekmény, a szavazatok esetében 255%-os növekmény jelent
A beadott ötletek száma az I. körzetben megtriplázódott, a II. körzetben megduplázódott, a III. körzetben pedig majdnem 15 százalékkal nőtt.
A 2023-ban beadott ötletek átlagos költsége 6,6 millió forint volt, amihez meglehetősen nagy szórás társult (± 6,44 millió Ft). Mindez azt jelenti, hogy az ötletek között volt 300 ezer forintból megvalósítható ötlet, ám érkezett be 30 milliós ötlet is.
2023-ra Megnövekedtek az önkormányzat beruházásra és szolgáltatásbővítésére irányuló ötletek, valamint programok megvalósítást célzó ötletek.
2023-ban 90 százalékban új ötletbeadók jelentek meg a programban 2022-höz képest
Robosztus becslés mellett a szavazók száma megkétszereződött 2022 és 2023 között
2023-ban is csakúgy mint 2022-ben az online szavazás volt a jellemző
2023-ban az egy ötletre beérkező átlagos szavazatszám több mint duplájára emelkedett
Nyertes ötletek
2023-ban a lakosok a legtöbb szavazatot az önkormányzat termékfejlesztését és szolgáltatásbővítését célzó ötletekre, valamint a kerület zöldesítésre irányuló ötletekre adták le, csakúgy mint 2022-ben.
2022-ben 1:4 és 1:6 közötti esélye volt egy beadott ötletnek a nyerésre, ez 1:5 és 1:7-re csökkent 2023-ra
az önkormányzat előszűrőjén az ötletek 33%-a lett elutasítva 2022-ben, s habár ennek növekedését tapasztaljuk 2023-ra, nem magas arányú a növekmény (39%). Az önkormányzati elutasítás struktúrája azonban megváltozott. Sokkal magasabb arányban utasítottak el a formai szakaszban ötleteket, 2023-ban mint 2022-ben
Résztvevők tulajdonságai
2023-ra a résztvevői szám közel megháromszorozódott (a részvételi százalékarány 2022-ben 1%-körül, míg 2023-ban 2% körül mozogott)
A kerület nyugati és a középső negyedeinek lakosaik több mint háromszor-négyszer annyian vettek részt a folyamatban, mint a kerület keleti részén fekvő negyedekben lakók.
Mind 2022-ben, mind 2023-ban, körülbelül ugyanakkora százalékaránnyal vettek részt férfiak és nők a programban, és a nemek közötti megoszlás is körülbelül 50-50%-os arányt mutatott mindkét évben.
2022-ben és 2023-ban is az átlagéletkor 40 év körül mozogott. Azonban mindkét évben szélesen szóródott a résztvevők korösszetétele. 2022-ben a legidősebb résztvevő 84 éves volt (2023-ban 91), míg 2022-ben a legfiatalabb 17 éves volt (2023-ban 16 éves).
Közel 50%-a azoknak akik résztvettek a 2022-es folyamatban, a 2023-as programban is résztvettek
Kapcsolódó dokumentumok:
https://jozsefvaros.hu/hir/75214/jozsefvaros-reszveteli-koltsegvetese—koncepcio-